Fotbalový magazín

Veřejné platy fotbalistů v ČR

Time3.11.2016 Autor: František Hobizal

image

O fotbalistech se velmi často mluví jako o přeplácených primadonách. V některých případech to možná je pravda, nicméně ne vždy. Platy špičkových hvězd jsou samozřejmě velice nadsazené, ale to už je věc klubů. V evropském i světovém fotbale je celkem běžnou praxí, že jsou známy platové podmínky hráčů. To ovšem neplatí v rámci České republiky, kde veřejné platy fotbalistů většinou nedělají dobrotu. Česká společnost není jednoduše stavěná na to, aby věděla, kolik peněz berou sportovci.

Namátková výše platů hráčů v České republice

Průměrný hrubý plat, na nějž však většina lidí v naší zemi nedosáhne, dělá okolo 27 tisíc korun. A velice nepěknou vlastností českého lidu je bohužel závist, což je jednou ze zásadních komplikací, pokud by se měly zveřejňovat platy fotbalistů. V novinách se čas od času objeví spekulace o výšce platů. Třeba na podzim 2015 se objevily základní platy fotbalistů pražské Slavie a Sparty.

Co víte o evropských šampionátech? V tomto článku se dozvíte více.

Poslední evropský šampionát se konal v roce 2016 ve Francii, kde jsme poznali...

Mezi nejlépe placené hráče Slavie patřili Martin Latka s 250 000 Kč měsíčně, Levan Kenija (200 000 Kč), Milan Škoda (200 000 Kč) či Karel Piták (150 000 Kč). I průměrní hráči jako Radek Voltr či Jan Mikula brali nadstandardní platy (okolo 60 000 Kč). Na straně pražské Sparty byly platy ještě vyšší a k nejlépe placeným hráčům patřili Petr Jiráček (400 000 Kč), Bořek Dočkal (350 000 Kč), Paixao (350 000 Kč) či Marek Matějovský (300 000 Kč).

Složitá povaha českého lidu

V České republice by pravděpodobně lidé neunesli, kdyby věděli, jaké odměny fotbalisté skutečně berou, případně kdyby znali detaily jejich smluv. Fotbalisté jsou všude na světě mnohem lépe finančně hodnoceni než špičkoví odborníci ve svých oborech, např. lékaři. Za hranicemi našeho státu (především na západě samozřejmě) se přesto výška jejich platů bez problémů zveřejňuje a lidé s tím nemají vůbec žádný problém. Před zhruba třemi lety došlo ke zveřejnění platů v Teplicích a následoval i Varnsdorf, nicméně jejich vzoru další týmy bohužel nenásledovaly.

Top 20 hráčů s nejvyššími platy v sezóně 2016/2017

Fotbal je v dnešní době z velké míry o penězích, obrovské sumy...

 

Druholigoví fotbalisté či prvoligoví hráči z méně majetných týmů naší ligy zase tak velký plat nepobírají, takže zde není zase takový prostor pro závist, avšak stejně se zatím žádné týmy neodhodlaly k jejich zveřejnění. Asi na to ještě skutečně nejsme jako společnost připraveni. Věřím ale, že doba kdy nebude problém vše kolem smlouvy fotbalisty zveřejnit jednou přijde.

Mohlo by Vás také zajímat

Sparťanský lazaret? Z marodů lze poskládat celou jedenáctku

Boj o titul i záchranu. Rozhodnou již zítřejší zápasy?

Proč je volba trenéra Sparty logickým krokem ?

Třetina české ligy za námi. Je rozhodnuto o titulu?

Král střelců? Nejhorší za posledních sedm let